Drogi Użytkowniku! Ta strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych orez nawigacyjnych. Dowiedz się więcej na temat używania plików cookies oraz sposobach ich wyłączania

wiem, zamknij
Logo - Polski Związek Niewidomych

Polski Związek Niewidomych

Organizacja pożytku publicznego

Znajdź

Bezpiecznie pieniądze

Nasz Facebook

Filtr tytułów     Wyświetl: 
# Tytuł artykułu
1 Czy jadąc do sanatorium lub na turnus 14-dniowy rehabilitacyjny, muszę za okres pobytu na leczeniu uzdrowiskowym płacić opłatę miejscową (tzw. Klimatyczną)?
2 Czy osoba, która skończyła 80 lat i jest członkiem PZN, może być jego członkiem podopiecznym?
3 Jestem osobą niepełnosprawną zaliczoną do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, jestem na rencie z 3 grupą (z tytułu częściowej niezdolności do pracy). Czy należy mi się zasiłek pielęgnacyjny i gdzie można się o niego starać?
4 Co trzeba zrobić, aby należeć do Polskiego Związku Niewidomych?
5 Mamy córkę w wieku 13 lat. Córka ma problemy ze wzrokiem nosi w tej chwili szkła -7 - lewe oko, prawe -4. Czy córka może zostać członkiem PZN i czy przysługują jej jakieś ulgi i uprawnienia?
6 Mój mąż przebywa na rencie i dostaje dodatek pielęgnacyjny z ZUS. Czy może ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny, jeśli zaliczony został do osób niepełnosprawnych o znacznym stopniu niepełnosprawności?
7 Czy koła pzn posiadają jakieś podstawy prawne zwalniające z opłat za przesyłki czarnodrukowe do swoich członków?
8 Jakie ulgi i przywileje przysługują osobie zaliczonej do lekkiego stopnia niepełnosprawności z powodu uszkodzenia wzroku (symbol przyczyny niepełnosprawności "04-O")?
9 Czy osoby dorosłe będące członkami PZN, które się uczą, muszą opłacać składki czy tak jak osoby poniżej 16 roku życia uczące się są zwolnione z opłat?
10 Czy mogę zostać członkiem Polskiego Związku Niewidomych, jeśli noszę okulary (moc szkieł -8) jestem osobą dorosłą?
11 Czy moja 17-letnia córka może być opiekunem (zakupić bilet z ulgą dla opiekuna/przewodnika) mojego 9-letniego niepełnosprawnego syna w czasie przejazdu na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne koleją lub autobusem PKS?
12 Czy mi jako osobie niepełnosprawnej zaliczonej do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z powodu uszkodzenia wzroku przysługuje prawo do przewodnika podczas podróży pociągiem lub autobusem PKP?
13 Czy osoby niepełnosprawne są zwolnione z opłat za pobyt w sanatorium?
14 Czy od dochodu przy rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych można odliczyć wydatki związane z zakupem "kajetka"?
15 Czy można odliczyć od dochodu przy rozliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych ramach wydatków na cele rehabilitacyjne radiomagnetofon i słuchawki?
16 Czy mając I grupę inwalidzką mogę mieć problem ze znalezieniem pracy? Chodzi mi mianowicie o to, że jestem osobą uczącą się o słabym wzroku, który nie podlega żadnemu leczeniu.
17 Czy są dotacje dla osób niedowidzących do Neostrady TP? Wiem, że do abonamentu telefonicznego są.
18 Gdzie można uzyskać grupę niepełnosprawności, gdzie należy złożyć wniosek? Chodzi o to, iż złożyłem wniosek o rentę, lecz jej nie otrzymałem, ponieważ uznano mnie za częściowo niezdolnego do pracy.
19 Dlaczego konduktorzy w pociągach PKP nie honorują legitymacji bez kodu przyczyny niepełnosprawności "04-O", lecz wymuszają ten kod , pomimo posiadania przy sobie oryginału orzeczenia o niepełnosprawności jak również legitymacji PZN?
20 Na jakiego typu pomoc finansową może liczyć osoba słabowidząca, która do 16 roku życia miała II grupę inwalidzką, obecnie nie ma orzeczonego stopnia niepełnosprawności ani niezdolności do pracy. Czy może starać się o rentę inwalidzką czy socjalną?
21 W 2001 r. otrzymałam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Pracodawca zaczął mi wypłacać zasiłek pielęgnacyjny od czerwca Czy mogę ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny za okres od zaliczenia mnie do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności?
22 Z ulgą jakiej wysokości mogę kupić bilet dla siebie i dziecka, które ma mniej niż 16 lat i jest niepełnosprawne wyjeżdżając np. na wakacje?
23 Czy osoba pobierająca rentę socjalną może być właścicielem gospodarstwa rolnego i może nie mieć zawieszonej tej renty?
24 Czy kontroler w komunikacji miejskiej ma prawo odmówić prawa do ulgi osobie niewidomej, jeśli nie jest ona mieszkańcem miejscowości, do której należy przedsiębiorstwo autobusowe?
25 Czy mogę liczyć na jakąś pomoc np. świadczenie pielęgnacyjne, w przyszłości kolonie rehabilitacyjne itp.? Jestem matką 5-letniego chłopca, który jak twierdzą badania okulistyczne widzi na oko lewe ok.4%,oko prawe jest zdrowe.
26 Jaka przysługuje mi ulga na przejazd pociągami, jeżeli jestem osobą z problemami wzrokowymi uczącą się za granicą? Co da mi legitymacja Rail Plus?
27 Czy mój 21-letni syn może starać się o rentę socjalną, skoro ma stożkowatość rogówki na obu oczach (na lewe oko nie widzi w ogóle, na prawe zaś częściowo)?
28 Gdzie jest uregulowane, ile dziennie lub w tygodniu zgodnie z prawem pracy może przepracować masażysta?