Drogi Użytkowniku! Ta strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych orez nawigacyjnych. Dowiedz się więcej na temat używania plików cookies oraz sposobach ich wyłączania

wiem, zamknij
Logo - Polski Związek Niewidomych

Polski Związek Niewidomych

Organizacja pożytku publicznego

Bezpiecznie pieniądze

Nasz Facebook

Zielone światło dla białej laski

"Zielone światło dla białej laski"

Program aktywnej rehabilitacji osób ociemniałych w zakresie lokomocji "Zielone światło dla białej laski" realizowany był w latach 2007-2009 w ramach „Programu Ograniczania Skutków Niepełnosprawności”, dofinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Program realizowały wojewódzkie jednostki PZN oraz Biuro ZG PZN.

W pierwszym roku wyszkolono grupę 12 nowych instruktorów orientacji przestrzennej oraz bezpiecznego, samodzielnego i efektywnego poruszania się (z Okręgu Lubuskiego, Podkarpackiego, Podlaskiego, Pomorskiego, Wielkopolskiego i Zachodniopomorskiego po 1 osobie, z Małopolskiego, Opolskiego i Śląskiego po 2 osoby). Program szkolenia został stworzony we współpracy ze specjalistami z Polskiego Związku Niewidomych, Akademii Pedagogiki Specjalnej, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach i z ORL „Homer” w Bydgoszczy. W programie szkolenia znalazło się w sumie 290 godzin zajęć. W tym teoretycznych z zakresu tyflopedagogiki, tyflopsychologii, komunikacji interpersonalnej, terapii widzenia, okulistyki, audiologii, podstawowych zagadnień dotyczących rehabilitacji oraz metodyki nauczania orientacji przestrzennej oraz samodzielnego poruszania się 240 godzin i 50 godzin praktyk. Szkolenie zakończyło się egzaminem i wydaniem zaświadczenia ukończenia kursu.

W trakcie trwania projektu przede wszystkim realizowano indywidualne szkolenia rehabilitacyjne z zakresu orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się osób z niepełnosprawnością wzroku głównie w miejscu zamieszkania. Dla każdego beneficjenta przewidziano 100 godzin zajęć. Liczba godzin nie została dobrana przypadkowo. Realizatorzy projektu uznali, że jest to optymalna liczba godzin, by osoba z uszkodzonym wzrokiem opanowała techniki poruszania się z białą laską. W sumie przeszkolono 227 osób – Okręg Dolnośląski 12 osób, Kujawsko-Pomorski, Lubelski, Lubuski i Zachodniopomorski po 15 osób, Opolski 11 osób, Podkarpacki i Warmińsko-Mazurski po 10 osób, Śląski 18 osób, pozostałe Okręgi po 14 osób, Biuro ZG PZN 7 osób. W ramach szkolenia dokonywano funkcjonalnej oceny widzenia danej osoby, ustalano indywidualny program rehabilitacji i uczono orientacji przestrzennej.

Ponadto zakupiono 1089 białych lasek, które zostały przekazane Okręgom PZN. Nabyte laski były bardzo różnorodne. Były to laski czeskie, laski Advantage jednolite i składane oraz laski Ambutech jednolite i składane, grafitowe, z włókna szklanego i aluminiowe. Celowo zakupiono do nich różne końcówki (owalną, metalową, obrotową, typu „marshmallow”, „marshmallow roller” oraz „pencil”), aby można było prezentować rodzaje lasek beneficjentom. Laski te były wypożyczane najbardziej potrzebującym osobom, a te które pozostały stworzyły bank białych lasek w każdym Okręgu PZN. W ramach projektu udzielano również bezpłatnych porad na temat samodzielnego poruszania się (ponad 1020 osobom).

Title Filter     Display # 
# Article Title
1 Wyniki ankiety skierowanej do użytkowników lasek.
2 Wykaz ilości instruktorów
3 Samodzielne poruszanie się osób niewidomych i słabowidzących
4 Właściwości białej laski
5 Producenci i dystrybutorzy białych lasek w Polsce
6 Spotkanie z producentami, dystrybutorami i użytkownikami białych lasek
7 Informacje o działaniach w projekcie