Drogi Użytkowniku! Ta strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych orez nawigacyjnych. Dowiedz się więcej na temat używania plików cookies oraz sposobach ich wyłączania

wiem, zamknij
Logo - Polski Związek Niewidomych

Polski Związek Niewidomych

Organizacja pożytku publicznego

Znajdź

Bezpiecznie pieniądze

Nasz Facebook

„Opracowanie inteligentnego systemu informacyjnego do wykrywania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu osób niewidomych i słabowidzących z uwzględnieniem istniejących uwarunkowań prawnych i kryminologicznych” - projekt realizowany przez konsorcjum naukowo-przemysłowe, którego liderem jest Zakład Prawa Karnego i Kryminologii Wydziału Prawa Uniwersytetu Białostockiego. Polski Związek Niewidomych jest jednym z wielu partnerów, biorąc udział w pracach merytorycznych i opiniotwórczych dotyczących uczestnictwa osób z dysfunkcją wzroku w ruchu drogowym, w aglomeracji miejskiej, jak i poza nią. Instytucją zgłaszającą projekt było MSWiA. Projekt finansowany jest z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Efektem realizacji projektu ma być między innymi:

  1. Analiza stanu prawnego w płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej w zakresie bezpieczeństwa w ruchu osób niewidomych i słabowidzących. Opracowanie postulatów de lege ferenda pod adresem rodzimego ustawodawcy.
  2. Ustalenie katalogu zagrożeń występujących w ruchu dla osób niewidomych i słabowidzących; Diagnoza poczucia bezpieczeństwa w ruchu osób niewidomych i słabowidzących. Analiza sytuacji osób niewidomych i słabowidzących jako ofiar przestępstwa.
  3. Opracowanie modelu miejskiej mapy zagrożeń dla osób niewidomych i słabowidzących poruszających się w przestrzeni zurbanizowanej poprzez wyłonienie istotnych jego elementów.
  4. Ustalenie kategorii czynów zabronionych popełnianych przez sprawców niewidomych i słabowidzących.
  5. Ocena gotowości jednostek samorządu terytorialnego do wdrażania innowacyjnych rozwiązań mających wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu osób niewidomych i słabowidzących.
  6. Ocena regulacji prawa o ruchu drogowym w świetle doświadczeń funkcjonariuszy Policji.
Title Filter     Display # 
# Article Title