Drogi Użytkowniku! Ta strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych orez nawigacyjnych. Dowiedz się więcej na temat używania plików cookies oraz sposobach ich wyłączania

wiem, zamknij
Logo - Polski Związek Niewidomych

Polski Związek Niewidomych

Organizacja pożytku publicznego

Znajdź

Bezpiecznie pieniądze

Nasz Facebook

Ech działo się działo …

Z inicjatywy Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie został zrealizowany przez Krajowe Centrum Kultury Polskiego Związku Niewidomych w Kielcach dwuletni projekt ,,Kuźnia – warsztaty integracji społeczno – zawodowej niewidomych twórców i artystów” dofinansowywany przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004-2006.

Głównym naszym celem było udzielenie wsparcia osobom niewidomym i niedowidzącym, uzdolnionym artystycznie, w wejściu na rynek pracy. Utworzyliśmy trzy 15 – osobowe grupy warsztatowe, w ramach których odbywały się zajęcia doskonalenia umiejętności muzycznych, plastycznych, słowno – literackich.. Każda z grup spotykała się na jedenastu zjazdach m.in. Muszynie, Rudkach, Bocheńcu, Sieli, Mazurkach, Kielcach, Busku- Zdroju.

Podczas warsztatów kształtowano osobowości i wrażliwość adeptów poprzez „naprowadzanie” ich czy wręcz wspólne „dochodzenie” - dzięki żmudnym próbom - do ich własnych, „osobistych” sposobów wyrażania emocji i przemyśleń tworzenia. Ta personalna relacja konsultant - adept stała się niezwykle ważną bazą do pełnej partycypacji kulturowej niewidomych i słabowidzących osób.

Były zatem indywidualne i zbiorowe zajęcia warsztatowe, spotkania, koncerty, wieczory, wystawy malarstwa, galeria wydawnictw autorskich: albumów, książek, tomików poezji, płyt CD.

Dwuletnie zmagania w ramach ,,Kuźni” zakończył benefis w Buskim Samorządowym Centrum Kultury w Busku – Zdroju, podczas którego po uroczystym otwarciu z udziałem sekretarza generalnego Polskiego Związku Niewidomych Małgorzaty Pacholec oraz zaproszonych gości wspólnie przeżywaliśmy autorskie, artystyczne prezentacje wszystkich grup uczestniczących w projekcie.

W jego trakcie każdy z uczestników otrzymał Certyfikat Animatora Kultury oraz Statuetkę ,,Kowala Swego Losu”- Podkowę Szczęścia.

Jesteśmy usatysfakcjonowani jako realizatorzy, że przygotowaliśmy nie tylko dla środowiska, ale również wysłaliśmy w świat uzdolnionych adeptów, którzy Naszym zdaniem powinni sobie radzić na skomercjalizowanym rynku pracy.

Ze swej strony z relacji z uczestnikami wiemy, iż liczna grupa biorących udział w programie aktywnie działa zarówno na rzecz Związku jak i poza jego strukturami realizując w ten sposób swój program na życie.